Detta offroaddäck från har däckmärkningen 285/75-R16. har valt att kalla denna modell av offroaddäck för Wrangler DuraTrac RT.
Wrangler DuraTrac RT är ett offroaddäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Med offroaddäcket Wrangler DuraTrac RT får du ett däck som är 285 mm brett och har en profil på 214 mm. Wrangler DuraTrac RT har hastighetsindex Q, vilket innebär att Wrangler DuraTrac RT är ett offroaddäck som är godkänt för hastigheter upp till 160 km/h.
Komplettera Wrangler DuraTrac RT med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 398 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Wrangler DuraTrac RT |
| Däckbeteckning | 285/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 214 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 116/113 |
| EAN | 4038526479136 |
Offroaddäcket Wrangler DuraTrac RT från med däckbeteckningen 265/70-R16.
Offroaddäcket Wrangler DuraTrac RT från med däckbeteckningen 265/70-R16.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet Wrangler DuraTrac RT. Däcket har däckbeteckningen 275/60-R20.
Offroaddäck från med modellnamnet Wrangler DuraTrac RT och däckbeteckningen 265/70-R17.