Detta offroaddäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/60-R18 till din stadsjeep. SP Sport Maxx 050 är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
SP Sport Maxx 050 är ett offroaddäck som passar på fälgar med en diameter på 18". Offroaddäcket SP Sport Maxx 050 har en bredd som är 235 mm och en däcksida med en höjd på cirka 141 mm (60% av däckets bredd). SP Sport Maxx 050 har hastighetsindex H, vilket innebär att SP Sport Maxx 050 är ett offroaddäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper SP Sport Maxx 050 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 701 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | SP Sport Maxx 050 |
| Däckbeteckning | 235/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 4250427444604 |
Ett offroaddäck från . SP Sport Maxx 050 har däckbeteckningen 235/55-R19.
Ett sommardäck från . SP Sport Maxx 050 har däckbeteckningen 225/50-R18.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/50-R17.
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 235/60-R18.