Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 225/50-R18. Sommardäcket SP Sport Maxx 050 är ett sommardäck i utbudet av däck från .
Detta sommardäck från passar på 18"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. SP Sport Maxx 050 har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 50% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. SP Sport Maxx 050 har hastighetsindex V, vilket innebär att SP Sport Maxx 050 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper SP Sport Maxx 050 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 613 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | SP Sport Maxx 050 |
| Däckbeteckning | 225/50-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 4250427444598 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/50-R17.
Offroaddäcket SP Sport Maxx 050 från med däckbeteckningen 235/60-R18.
Ett offroaddäck från . SP Sport Maxx 050 har däckbeteckningen 235/55-R19.
Sommardäck från med modellnamnet Potenza RE 050 I RFT och däckbeteckningen 225/50-R16.