Sommardäcket Blue Response TG är ett sommardäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 215/40-R18. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Blue Response TG.
Med en diameter på 18" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Blue Response TG har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 40% av däckets bredd, det vill säga cirka 86 mm. Detta är ett sommardäck som får användas för hastigheter upp till 270 km/h (hastighetsindex W).
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Blue Response TG? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 584 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Blue Response TG |
| Däckbeteckning | 215/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 89 |
| EAN | 4250427443409 |
Ett sommardäck från . Blue Response TG har däckbeteckningen 215/40-R17.
Offroaddäck med däckbeteckningen 215/55-R18 och modellnamnet Blue Response TG.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/45-R18.
Blue Response TG - Ett offroaddäck med däckmärkningen 215/60-R18.