Roadhawk 2 har en däckbeteckning som lyder 285/40-R22. Sommardäcket du nu tittar på kallar för Roadhawk 2.
Roadhawk 2 är ett sommardäck med diametern 22". Däcket har en bredd på 285 mm och en profil på cirka 114 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Roadhawk 2 klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Du kan komplettera detta sommardäck med 22"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 467 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Roadhawk 2 |
| Däckbeteckning | 285/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
| EAN | 3286348025210 |
Offroaddäck med däckbeteckningen 285/40-R22 och modellnamnet Ecsta PS71 SUV.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet P Zero PZ5. Däcket har däckbeteckningen 285/40-R22.
Ett sommardäck från . Primacy Tour A/S har däckbeteckningen 285/40-R22.
Ett offroaddäck från . Eagle F1 Asymmetric AT har däckbeteckningen 285/40-R22.