Powerproof 2 är ett offroaddäck som passar stadsjeepar med däckbeteckningen 275/45-R20. Powerproof 2 är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
Powerproof 2 passar på fälgar med en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 275 mm och har en profil som är ungefär 124 mm. Profilmåttet motsvarar 45% av däckets bredd. Med detta offroaddäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 300 km/h.
Du kan komplettera detta offroaddäck med 20"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 395 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 275/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
| EAN | 6419440685175 |
Offroaddäck med däckbeteckningen 275/45-R20 och modellnamnet Powerproof 1.
Offroaddäck med däckbeteckningen 315/35-R20 och modellnamnet Powerproof 2.
Sommardäcket Powerproof 2 från med däckbeteckningen 275/30-R20.
Offroaddäck från med modellnamnet Powerproof 2 och däckbeteckningen 275/40-R20.