har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 275/40-R18 för Potenza Sport Evo. Detta sommardäck har modellnamnet Potenza Sport Evo och är ett av alla däck som tillverkas av .
Potenza Sport Evo är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 18". Sommardäcket är 275 mm brett med en profil på 110 mm. Potenza Sport Evo klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Potenza Sport Evo då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 762 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 275/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 3286342899114 |
Sommardäcket Potenza Sport har en däckbeteckning som är 275/40-R18. Däcket kommer från .
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 275/35-R21.
Offroaddäck med däckbeteckningen 275/40-R20 och modellnamnet Potenza Sport Evo.
Offroaddäcket Potenza Sport Evo från med däckbeteckningen 275/40-R22.