Potenza Sport Evo har en däckbeteckning som lyder 275/40-R22. Potenza Sport Evo är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
Detta -däck har en diameter på 22". Detta offroaddäck har en bredd på 275 mm och en profil på cirka 110 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Potenza Sport Evo klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Komplettera Potenza Sport Evo med matchande 22"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 562 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 275/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 3286343128916 |
Detta offroaddäck från , kallat iON evo (IK01A), har däckbeteckningen 275/40-R22.
Offroaddäcket Ventus S1 Evo 3 K127A från med däckbeteckningen 275/40-R22.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet Ventus evo K137A. Däcket har däckbeteckningen 275/40-R22.
Potenza Sport Evo - Ett sommardäck med däckmärkningen 275/45-R18.