Grandtrek AT 20 har en däckbeteckning som lyder 265/70-R16. Offroaddäcket du nu tittar på kallar för Grandtrek AT 20.
Detta offroaddäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Däcket har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 186 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Grandtrek AT 20 är S. Detta innebär att Grandtrek AT 20 är godkänt att användas upp till 180 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Grandtrek AT 20? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 708 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Grandtrek AT 20 |
| Däckbeteckning | 265/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 186 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 112 |
| EAN | 4250427444505 |
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 265/70-R16.
Offroaddäcket Geolandar (G039) har en däckbeteckning som är 265/70-R16. Däcket kommer från .
Geolandar (G039) - Ett offroaddäck med däckmärkningen 265/70-R16.
4x4 WD A/T FT-7 - Ett offroaddäck med däckmärkningen 265/70-R16.