Offroaddäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta offroaddäck har däckbeteckningen 265/45-R21. , som är kända av många för sina offroaddäck, kallar detta offroaddäck för P Zero PZ5.
Detta är ett offroaddäck från som passar till fälgar med en diameter på 21". Detta däck är 265 mm brett och har samtidigt en profil på 119 mm. Profilen motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindex V som P Zero PZ5 har innebär hastigheter upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper P Zero PZ5 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 5 668 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | P Zero PZ5 |
| Däckbeteckning | 265/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 119 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 8019227473483 |
P Zero PZ5 - Ett offroaddäck med däckmärkningen 265/45-R20.
Offroaddäcket P Zero PZ4 SC har en däckbeteckning som är 265/45-R21. Däcket kommer från .
Offroaddäcket P Zero PZ4 SC har en däckbeteckning som är 265/45-R21. Däcket kommer från .
Offroaddäck från med modellnamnet P Zero PZ4 SC och däckbeteckningen 265/45-R21.