Detta offroaddäck från har däckmärkningen 255/40-R21. Potenza Sport, som detta offroaddäck heter, är ett offroaddäck från .
Detta offroaddäck från passar på 21"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Däcket har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 102 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Potenza Sport har innebär att det är ett offroaddäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 300 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 21"-fälgar för Potenza Sport. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 977 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport |
| Däckbeteckning | 255/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Potenza Sport - Ett offroaddäck med däckmärkningen 255/40-R21.
Detta sommardäck från , kallat Potenza Sport, har däckbeteckningen 265/40-R19.
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 255/40-R21.
Ett offroaddäck från . Pilot Sport 4 SUV har däckbeteckningen 255/40-R21.