Eagle F1 Asymmetric 5 är ett däck från som har däckbeteckningen 255/40-R18. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Eagle F1 Asymmetric 5.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Detta däck är 255 mm brett och har samtidigt en profil på 102 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Eagle F1 Asymmetric 5 är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h (index Y).
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till Eagle F1 Asymmetric 5? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 258 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Eagle F1 Asymmetric 5 |
| Däckbeteckning | 255/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
| EAN | 4038526045263 |
Sommardäcket Eagle F1 Asymmetric 3 ROF från med däckbeteckningen 255/40-R18.
Sommardäck med däckbeteckningen 255/40-R18 och modellnamnet Eagle F1 Asymmetric 6.
Offroaddäck med däckbeteckningen 255/40-R21 och modellnamnet Eagle F1 Asymmetric 3.
Ett offroaddäck från . Eagle F1 Asymmetric 6 har däckbeteckningen 255/40-R21.