Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 235/55-R18. Sommardäcket du nu tittar på kallar för ContiPremiumContact 2.
ContiPremiumContact 2 är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 18". ContiPremiumContact 2 har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 129 mm. ContiPremiumContact 2 är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h (index Y).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper ContiPremiumContact 2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 209 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | ContiPremiumContact 2 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
| EAN | 5942741086668 |
Sommardäck från med modellnamnet ContiPremiumContact 2 och däckbeteckningen 235/55-R18.
Sommardäcket ContiPremiumContact 2 från med däckbeteckningen 235/55-R18.
Ett sommardäck från . ContiPremiumContact 5 har däckbeteckningen 235/55-R17.
Sommardäcket ContiPremiumContact 5 från med däckbeteckningen 235/55-R17.