Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 235/55-R18. har valt att kalla denna modell av sommardäck för ContiPremiumContact 2.
Detta -däck har en diameter på 18". Här har du ett sommardäck från som är 235 brett och med en profil på 129 mm. ContiPremiumContact 2 har hastighetsindex Y, vilket innebär att ContiPremiumContact 2 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 18"-fälgar till ContiPremiumContact 2.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 917 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | ContiPremiumContact 2 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 4019238525861 |
Sommardäck från med modellnamnet ContiPremiumContact 2 och däckbeteckningen 235/55-R18.
ContiPremiumContact 2 - Ett sommardäck med däckmärkningen 235/55-R18.
Ett sommardäck från . ContiPremiumContact 5 har däckbeteckningen 235/55-R17.
Sommardäcket ContiPremiumContact 5 från med däckbeteckningen 235/55-R17.