Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 215/70-R15. Detta -däck är av modellen SP LT 36.
SP LT 36 är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 15". Detta däck har en bredd på 215 mm och har en profil som är ungefär 151 mm. Profilmåttet motsvarar 70% av däckets bredd. SP LT 36 är godkänt för hastigheter upp till 180 km/h (index S).
Behöver du även 15"-fälgar till sommardäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 661 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Skåpbil |
| Märke | |
| Modell | SP LT 36 |
| Däckbeteckning | 215/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
| EAN | 4250427444499 |
Detta sommardäck från , kallat Victra M-36+ RFT, har däckbeteckningen 245/45-R18.
Sommardäck från med modellnamnet Victra M-36+ RFT och däckbeteckningen 225/55-R17.
Offroaddäcket 4x4 WD A/T FT-7 från med däckbeteckningen 235/70-R16.
Ett offroaddäck från . Grandtrek AT 20 har däckbeteckningen 225/70-R17.