Däckbeteckningen för detta offroaddäck från är 205/60-R16. Offroaddäcket du nu tittar på kallar för Cross Sport SP-9.
Detta offroaddäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Detta däck är 205 mm brett och har samtidigt en profil på 123 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Cross Sport SP-9 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Du kan komplettera detta offroaddäck med 16"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 345 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Cross Sport SP-9 |
| Däckbeteckning | 205/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 4717622046687 |
Offroaddäck med däckbeteckningen 205/60-R15 och modellnamnet Cross Sport SP-9.
Ett offroaddäck från . Cross Sport SP-9 har däckbeteckningen 205/60-R14.
Offroaddäcket Cross Sport SP-9 från med däckbeteckningen 205/70-R16.
Offroaddäcket Grabber Cross A/S från med däckbeteckningen 215/60-R17.