Orbit har en däckbeteckning som lyder 205/55-R17. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Orbit.
Detta -däck har en diameter på 17". Sommardäcket är 205 mm brett med en profil på 113 mm. Hastighetsindex V som Orbit har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Komplettera Orbit med matchande 17"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 182 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Orbit |
| Däckbeteckning | 205/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 6959956791873 |
Sommardäck från med modellnamnet Orbit och däckbeteckningen 205/55-R16.
Sommardäck från med modellnamnet Orbit och däckbeteckningen 205/55-R15.
Sommardäck med däckbeteckningen 205/60-R15 och modellnamnet Orbit.