Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 195/55-R16 till din bil kan detta däck från vara något för dig. Detta sommardäck har modellnamnet Turanza 6 och är ett av alla däck som tillverkas av .
Med en diameter på 16" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Här har du ett sommardäck från som är 195 brett och med en profil på 107 mm. Hastighetsindexet för Turanza 6 är V. Detta innebär att Turanza 6 är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Turanza 6? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 677 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Turanza 6 |
| Däckbeteckning | 195/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
| EAN | 3286343150818 |
Sommardäck från med modellnamnet Turanza T005 DriveGuard RFT och däckbeteckningen 195/55-R16.
Sommardäck med däckbeteckningen 195/55-R16 och modellnamnet Turanza T005.
Sommardäck med däckbeteckningen 195/55-R16 och modellnamnet Turanza Eco.
Sommardäcket Turanza Eco från med däckbeteckningen 195/55-R16.