har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 315/30-R23 för Sportnex AS-3. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Sportnex AS-3.
Detta -däck har en diameter på 23". Sommardäcket Sportnex AS-3 har en bredd som är 315 mm och en däcksida med en höjd på cirka 95 mm (30% av däckets bredd). Hastighetsindexet för Sportnex AS-3 är Y. Detta innebär att Sportnex AS-3 är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Sportnex AS-3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 657 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sportnex AS-3 |
| Däckbeteckning | 315/30-R23 |
| Diameter | 23" |
| Bredd | 315 mm |
| Profil | 95 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
| EAN | 4711510461361 |
Offroaddäcket P Zero PZ5 har en däckbeteckning som är 315/30-R23. Däcket kommer från .
Sommardäcket Advan Sport (V107E) har en däckbeteckning som är 315/30-R23. Däcket kommer från .
Pilot Sport 4 SUV - Ett offroaddäck med däckmärkningen 315/30-R23.
P Zero PZ4 SC är ett offroaddäck med däckmärkningen 315/30-R23.