AZENIS FK520 är ett offroaddäck som passar stadsjeepar med däckbeteckningen 315/30-R22. , som är kända av många för sina offroaddäck, kallar detta offroaddäck för AZENIS FK520.
AZENIS FK520 är ett offroaddäck med diametern 22". AZENIS FK520 har en bredd på 315 mm och en profil som motsvarar 30% av däckets bredd, det vill säga cirka 95 mm. Hastighetsindexet för AZENIS FK520 är Y. Detta innebär att AZENIS FK520 är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 22"-fälgar till AZENIS FK520.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 458 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | AZENIS FK520 |
| Däckbeteckning | 315/30-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 315 mm |
| Profil | 95 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 4250427438214 |
Sommardäcket AZENIS FK520 har en däckbeteckning som är 315/30-R21. Däcket kommer från .
Detta sommardäck från , kallat AZENIS FK520, har däckbeteckningen 315/35-R22.
Ultrac Pro är ett offroaddäck med däckmärkningen 315/30-R22.
EcoContact 6 - Ett sommardäck med däckmärkningen 315/30-R22.