SportContact 7 är ett däck från som har däckbeteckningen 295/30-R21. Sommardäcket du nu tittar på kallar för SportContact 7.
Med en diameter på 21" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Sommardäcket är 295 mm brett med en profil på 89 mm. Hastighetsindex Y som SportContact 7 har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 300 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper SportContact 7. Mer information om passande 21"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 410 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | SportContact 7 |
| Däckbeteckning | 295/30-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 89 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Ett sommardäck från . SportContact 7 har däckbeteckningen 295/30-R21.
Sommardäcket SportContact 7 har en däckbeteckning som är 295/30-R21. Däcket kommer från .
Detta sommardäck från , kallat SportContact 7, har däckbeteckningen 295/30-R21.
Sommardäck från med modellnamnet Pilot Sport 4S och däckbeteckningen 295/30-R21.