Däckbeteckningen för detta offroaddäck från är 285/40-R21. Detta offroaddäck har modellnamnet CrossContact LX Sport och är ett av alla däck som tillverkas av .
Detta offroaddäck från passar på 21"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Offroaddäcket är 285 mm brett med en profil på 114 mm. Hastighetsindex H som CrossContact LX Sport har innebär att det är ett offroaddäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Du kan komplettera detta offroaddäck med 21"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 319 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | CrossContact LX Sport |
| Däckbeteckning | 285/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Offroaddäcket CrossContact LX Sport har en däckbeteckning som är 285/40-R21. Däcket kommer från .
Offroaddäcket CrossContact LX Sport från med däckbeteckningen 255/50-R20.
Offroaddäck från med modellnamnet CrossContact LX Sport och däckbeteckningen 255/55-R18.
Offroaddäck från med modellnamnet CrossContact LX Sport och däckbeteckningen 255/60-R19.