ContiSportContact 5 är ett däck från som har däckbeteckningen 285/40-R21. , som tillverkar detta sommardäck, har gett det modellnamnet ContiSportContact 5.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 21". Sommardäcket är 285 mm brett med en profil på 114 mm. Med ett hastighetsindex på Y är ContiSportContact 5 ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 300 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 21"-fälgar till ContiSportContact 5.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 363 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | ContiSportContact 5 |
| Däckbeteckning | 285/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
| EAN | 4019238312744 |
Sommardäck med däckbeteckningen 285/40-R21 och modellnamnet ContiSportContact 5.
Sommardäcket ContiSportContact 5 P från med däckbeteckningen 285/45-R21.
Sommardäck med däckbeteckningen 285/45-R21 och modellnamnet ContiSportContact 5 P.
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 285/40-R21.