Offroaddäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta offroaddäck har däckbeteckningen 285/35-R22. Quasar, som detta offroaddäck heter, är ett offroaddäck från .
Med en diameter på 22" är detta offroaddäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Offroaddäcket Quasar har en bredd som är 285 mm och en däcksida med en höjd på cirka 100 mm (35% av däckets bredd). Quasar har hastighetsindex V, vilket innebär att Quasar är ett offroaddäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Vill du även köpa nya 22"-fälgar som passar till Quasar? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 053 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Quasar |
| Däckbeteckning | 285/35-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 100 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
| EAN | 6959956793587 |
Offroaddäck från med modellnamnet Quasar och däckbeteckningen 275/40-R20.
UltraGrip Performance GEN-1 är ett offroaddäck med däckmärkningen 285/35-R22.
Scorpion Winter 2 - Ett offroaddäck med däckmärkningen 285/35-R22.
Offroaddäck med däckbeteckningen 285/35-R22 och modellnamnet iON i*cept (IW01A).