Potenza Sport Evo är ett sommardäck som passar bilar med däckbeteckningen 285/35-R19. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Potenza Sport Evo.
Potenza Sport Evo är ett sommardäck med diametern 19". Däcket har en bredd på 285 mm och en profil på cirka 100 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Potenza Sport Evo har innebär hastigheter upp till 300 km/h.
Komplettera Potenza Sport Evo med matchande 19"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 325 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 285/35-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 100 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 3286342907413 |
Sommardäck från med modellnamnet Potenza Sport och däckbeteckningen 285/35-R19.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet Potenza Sport Evo. Däcket har däckbeteckningen 285/35-R22.
Potenza Sport Evo är ett sommardäck med däckmärkningen 285/35-R21.
Sommardäck med däckbeteckningen 285/35-R18 och modellnamnet Potenza Sport Evo.