har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 285/30-R20 för Summer. Sommardäcket Summer är ett sommardäck i utbudet av däck från .
Summer passar på fälgar med en diameter på 20". Detta däck är 285 mm brett och har samtidigt en profil på 86 mm. Profilen motsvarar 30% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Summer är Y. Detta innebär att Summer är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 20"-fälgar för Summer. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 557 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Summer |
| Däckbeteckning | 285/30-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 86 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
| EAN | 4038526515544 |
har tagit fram detta sommardäck med namnet Summer. Däcket har däckbeteckningen 285/30-R19.
Sommardäcket Sportnex AS-2+ har en däckbeteckning som är 285/30-R20. Däcket kommer från .
Sommardäck från med modellnamnet Pilot Sport S 5 och däckbeteckningen 285/30-R20.
Advan A052A - Ett sommardäck med däckmärkningen 285/30-R20.