Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 275/40-R19 till din bil kan detta däck från vara något för dig. har valt att kalla denna modell av sommardäck för PremiumContact 6.
PremiumContact 6 passar på fälgar med en diameter på 19". Sommardäcket är 275 mm brett med en profil på 110 mm. Hastighetsindexet för PremiumContact 6 är Y. Detta innebär att PremiumContact 6 är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Spara pengar och köp med nya 19"-fälgar samtidigt som du köper PremiumContact 6. Mer information hos Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 128 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | PremiumContact 6 |
| Däckbeteckning | 275/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
| EAN | 4019238485745 |
Ett sommardäck från . PremiumContact 6 har däckbeteckningen 275/40-R19.
Sommardäcket Potenza S001 RFT från med däckbeteckningen 275/40-R19.
Sommardäcket Noble Sport NS-20 från med däckbeteckningen 275/40-R19.