har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 265/45-R20 för SportContact 6. SportContact 6, som detta sommardäck heter, är ett sommardäck från .
Detta -däck har en diameter på 20". Detta däck är 265 mm brett och har samtidigt en profil på 119 mm. Profilen motsvarar 45% av däckets bredd. SportContact 6 har hastighetsindex Y, vilket innebär att SportContact 6 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 20"-fälgar för SportContact 6. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 208 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | SportContact 6 |
| Däckbeteckning | 265/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 119 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 4019238317817 |
Sommardäcket SportContact 6 har en däckbeteckning som är 265/45-R20. Däcket kommer från .
Sommardäcket SportContact 6 från med däckbeteckningen 265/45-R20.
Sommardäcket SportContact 6 har en däckbeteckning som är 265/45-R20. Däcket kommer från .
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 275/45-R19.