Offroaddäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta offroaddäck har däckbeteckningen 255/50-R20. har valt att kalla denna modell av offroaddäck för CrossContact RX.
CrossContact RX är ett offroaddäck med en diameter på 20". Däcket har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 128 mm, vilket motsvarar 50% av däckets bredd. Hastighetsindexet för CrossContact RX är Y. Detta innebär att CrossContact RX är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Behöver du 20"-fälgar till dina CrossContact RX? Passa på att köpa fälgar när du köper nya offroaddäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 075 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | CrossContact RX |
| Däckbeteckning | 255/50-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 128 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
| EAN | 4019238094329 |
har tagit fram detta offroaddäck med namnet CrossContact RX. Däcket har däckbeteckningen 255/45-R21.
CrossContact RX - Ett offroaddäck med däckmärkningen 255/65-R19.
CrossContact RX är ett offroaddäck med däckmärkningen 255/70-R16.
Ett offroaddäck från . CrossContact RX har däckbeteckningen 255/40-R21.