ContiSportContact 5 P SSR är ett däck från som har däckbeteckningen 255/35-R19. Sommardäcket du nu tittar på kallar för ContiSportContact 5 P SSR.
Med en diameter på 19" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med sommardäcket ContiSportContact 5 P SSR får du ett däck som är 255 mm brett och har en profil på 89 mm. ContiSportContact 5 P SSR har hastighetsindex Y, vilket innebär att ContiSportContact 5 P SSR är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Behöver du 19"-fälgar till dina ContiSportContact 5 P SSR? Passa på att köpa fälgar när du köper nya sommardäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 475 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | ContiSportContact 5 P SSR |
| Däckbeteckning | 255/35-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 89 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 4019238321487 |
ContiSportContact 5 P SSR - Ett sommardäck med däckmärkningen 255/35-R19.
Sommardäcket ContiSportContact 5 SSR från med däckbeteckningen 255/35-R19.
har tagit fram detta sommardäck med namnet ContiSportContact 3 E SSR. Däcket har däckbeteckningen 245/45-R18.
ContiSportContact 5 SSR - Ett sommardäck med däckmärkningen 245/35-R19.