har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 255/35-R18 för Potenza Sport Evo. Sommardäcket du nu tittar på kallar för Potenza Sport Evo.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 18". Detta däck har en bredd på 255 mm och har en profil som är ungefär 89 mm. Profilmåttet motsvarar 35% av däckets bredd. Potenza Sport Evo klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Behöver du 18"-fälgar till dina Potenza Sport Evo? Passa på att köpa fälgar när du köper nya sommardäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 039 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 255/35-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 89 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
| EAN | 3286342898414 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 255/35-R18.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Potenza Race. Däcket har däckbeteckningen 255/35-R18.
Sommardäck från med modellnamnet Ventus evo K137 och däckbeteckningen 255/35-R18.
Sommardäcket Ventus S1 Evo 3 K127 har en däckbeteckning som är 255/35-R18. Däcket kommer från .