Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 245/50-R19. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Powerproof 2.
Powerproof 2 har en diameter som är 19" och därmed passar på 19"-fälgar. Här har du ett sommardäck från som är 245 brett och med en profil på 123 mm. Detta är ett sommardäck som får användas för hastigheter upp till 300 km/h (hastighetsindex Y).
Behöver du 19"-fälgar till dina Powerproof 2? Passa på att köpa fälgar när du köper nya sommardäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 882 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 245/50-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 105 |
| EAN | 6419440684994 |
Ett sommardäck från . Powerproof 1 har däckbeteckningen 245/50-R18.
Detta sommardäck från , kallat Powerproof 2, har däckbeteckningen 245/50-R18.
Offroaddäcket Powerproof 2 från med däckbeteckningen 235/55-R19.
Offroaddäck med däckbeteckningen 235/55-R19 och modellnamnet Powerproof 2.