Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 245/40-R20 till din bil kan detta däck från vara något för dig. , som tillverkar detta sommardäck, har gett det modellnamnet Turanza 6.
Detta -däck har en diameter på 20". Detta sommardäck har en bredd på 245 mm och en profil på cirka 98 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Turanza 6 har hastighetsindex Y, vilket innebär att Turanza 6 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Behöver du även 20"-fälgar till sommardäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 204 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Turanza 6 |
| Däckbeteckning | 245/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
| EAN | 3286343198810 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 245/40-R20.
Sommardäck med däckbeteckningen 245/45-R20 och modellnamnet Turanza T005 RFT.
Detta sommardäck från , kallat Turanza T005 RFT, har däckbeteckningen 245/45-R20.
Turanza T005 RFT är ett sommardäck med däckmärkningen 245/45-R20.