Potenza Race är ett däck från som har däckbeteckningen 245/30-R20. Potenza Race, som detta sommardäck heter, är ett sommardäck från .
Potenza Race passar på fälgar med en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 245 mm och har en profil som är ungefär 74 mm. Profilmåttet motsvarar 30% av däckets bredd. Med detta sommardäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 300 km/h.
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Potenza Race? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 231 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Race |
| Däckbeteckning | 245/30-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 74 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 90 |
har tagit fram detta sommardäck med namnet Potenza Race. Däcket har däckbeteckningen 245/30-R20.
Sommardäck med däckbeteckningen 305/30-R20 och modellnamnet Potenza Race.
Sommardäck med däckbeteckningen 305/30-R20 och modellnamnet Potenza Race.
Sommardäcket Potenza Sport har en däckbeteckning som är 245/30-R20. Däcket kommer från .