Om du letar efter ett sommardäck med däckbeteckningen 245/30-R20 till din bil kan detta däck från vara något för dig. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Ultrac Vorti+.
Detta är ett sommardäck från som passar till fälgar med en diameter på 20". Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 74 mm. Profilen motsvarar 30% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Ultrac Vorti+ är Y. Detta innebär att Ultrac Vorti+ är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Komplettera Ultrac Vorti+ med matchande 20"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 205 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ultrac Vorti+ |
| Däckbeteckning | 245/30-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 74 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 90 |
Sommardäcket Ultrac Vorti+ från med däckbeteckningen 245/30-R20.
Ett sommardäck från . Ultrac Vorti+ har däckbeteckningen 225/35-R20.
Ultrac Pro är ett sommardäck med däckmärkningen 245/30-R20.
Detta sommardäck från , kallat Ultrac Vorti+, har däckbeteckningen 295/30-R20.