Om du letar efter ett offroaddäck med däckbeteckningen 235/55-R18 till din stadsjeep kan detta däck från vara något för dig. Latitude Sport 3 är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
Latitude Sport 3 har en diameter som är 18" och därmed passar på 18"-fälgar. Detta däck har en bredd på 235 mm och har en profil som är ungefär 129 mm. Profilmåttet motsvarar 55% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är Latitude Sport 3 ett offroaddäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till offroaddäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 986 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Latitude Sport 3 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Offroaddäck från med modellnamnet Latitude Sport 3 och däckbeteckningen 235/55-R18.
Ett offroaddäck från . Latitude Tour HP har däckbeteckningen 235/55-R18.
Ett offroaddäck från . Latitude Sport 3 har däckbeteckningen 235/55-R18.
Latitude Sport 3 är ett offroaddäck med däckmärkningen 235/55-R19.