PremiumContact 6 är ett däck från som har däckbeteckningen 235/55-R18. , som tillverkar detta offroaddäck, har gett det modellnamnet PremiumContact 6.
Detta -däck har en diameter på 18". Med offroaddäcket PremiumContact 6 får du ett däck som är 235 mm brett och har en profil på 129 mm. PremiumContact 6 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 18"-fälgar för PremiumContact 6. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 874 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | PremiumContact 6 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 4019238760538 |
Sommardäcket PremiumContact 7 har en däckbeteckning som är 235/55-R18. Däcket kommer från .
Detta offroaddäck från , kallat Ventus evo K137A, har däckbeteckningen 235/55-R18.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 235/55-R18.
Offroaddäcket iON ST AS (IH61A) har en däckbeteckning som är 235/55-R18. Däcket kommer från .