Detta sommardäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/55-R17 till din bil. Ultra*Speed 2 är ett sommardäck i utbudet av däck från .
Detta -däck har en diameter på 17". Detta däck är 235 mm brett och har samtidigt en profil på 129 mm. Profilen motsvarar 55% av däckets bredd. Ultra*Speed 2 har hastighetsindex Y, vilket innebär att Ultra*Speed 2 är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Du kan komplettera detta sommardäck med 17"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 648 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ultra*Speed 2 |
| Däckbeteckning | 235/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 4024064001175 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 255/45-R18.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 235/60-R17.
Ett sommardäck från . Ultra*Speed 2 har däckbeteckningen 235/40-R19.
Ultra*Speed 2 är ett sommardäck med däckmärkningen 235/50-R19.