Sommardäcket Sport Maxx RT är ett sommardäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 235/55-R17. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Sport Maxx RT.
Sport Maxx RT har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Däcket har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 129 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindex V som Sport Maxx RT har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Sport Maxx RT? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 915 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sport Maxx RT |
| Däckbeteckning | 235/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
| EAN | 5452000421340 |
Sommardäck från med modellnamnet Sport Maxx RT och däckbeteckningen 235/55-R17.
Offroaddäck med däckbeteckningen 235/55-R19 och modellnamnet Sport Maxx RT.
Offroaddäcket Sport Maxx RT har en däckbeteckning som är 235/55-R19. Däcket kommer från .
Ett sommardäck från . Sport Maxx RT har däckbeteckningen 235/40-R19.