Potenza Sport Evo har en däckbeteckning som lyder 235/45-R20. Potenza Sport Evo är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
Potenza Sport Evo passar på fälgar med en diameter på 20". Offroaddäcket Potenza Sport Evo har en bredd som är 235 mm och en däcksida med en höjd på cirka 106 mm (45% av däckets bredd). Potenza Sport Evo är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h (index Y).
Behöver du 20"-fälgar till dina Potenza Sport Evo? Passa på att köpa fälgar när du köper nya offroaddäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 337 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 235/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 3286343130018 |
Sommardäck från med modellnamnet Potenza Sport Evo och däckbeteckningen 235/50-R17.
Ett sommardäck från . Potenza Sport Evo har däckbeteckningen 245/45-R18.
Potenza Sport RFT - Ett sommardäck med däckmärkningen 235/45-R20.
Sommardäck från med modellnamnet Potenza Sport Evo och däckbeteckningen 275/35-R19.