Cinturato C3 är ett offroaddäck som passar stadsjeepar med däckbeteckningen 235/40-R20. har valt att kalla denna modell av offroaddäck för Cinturato C3.
Detta offroaddäck passar på fälgar som har en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 235 mm och har en profil som är ungefär 94 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Cinturato C3 är Y. Detta innebär att Cinturato C3 är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Behöver du 20"-fälgar till dina Cinturato C3? Passa på att köpa fälgar när du köper nya offroaddäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 969 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Cinturato C3 |
| Däckbeteckning | 235/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 94 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 8019227454239 |
Cinturato C3 är ett sommardäck med däckmärkningen 235/40-R19.
Cinturato C3 är ett sommardäck med däckmärkningen 225/45-R19.
Cinturato C3 - Ett offroaddäck med däckmärkningen 235/50-R19.
Detta offroaddäck från , kallat Cinturato C3, har däckbeteckningen 235/45-R19.