Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 235/40-R19. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Potenza Sport.
Med en diameter på 19" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 94 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex H som Potenza Sport har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Potenza Sport. Mer information om passande 19"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 503 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport |
| Däckbeteckning | 235/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 94 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 3286343214510 |
Potenza Sport - Ett sommardäck med däckmärkningen 235/40-R19.
Ett sommardäck från . EcoContact 6 har däckbeteckningen 235/40-R19.
Eagle F1 Supersport är ett sommardäck med däckmärkningen 235/40-R20.
Sommardäcket Potenza Sport Evo från med däckbeteckningen 235/40-R19.