Detta sommardäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 235/35-R19 till din bil. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Powerproof 2.
Med en diameter på 19" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Powerproof 2 har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 35% av däckets bredd, det vill säga cirka 82 mm. Powerproof 2 klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Du kan komplettera detta sommardäck med 19"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 601 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 235/35-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 82 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
| EAN | 6419440684932 |
Sommardäck med däckbeteckningen 235/35-R19 och modellnamnet Powerproof 1.
Sommardäck med däckbeteckningen 215/45-R17 och modellnamnet Powerproof 1.
Sommardäck med däckbeteckningen 215/45-R17 och modellnamnet Powerproof 2.
Detta sommardäck från , kallat Powerproof 2, har däckbeteckningen 225/45-R17.