ContiSportContact 5 är ett däck från som har däckbeteckningen 225/50-R17. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för ContiSportContact 5.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Med sommardäcket ContiSportContact 5 får du ett däck som är 225 mm brett och har en profil på 113 mm. Hastighetsindex Y som ContiSportContact 5 har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 300 km/h.
Behöver du även 17"-fälgar till sommardäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 819 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | ContiSportContact 5 |
| Däckbeteckning | 225/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
| EAN | 4019238311792 |
Ventus S1 Evo 2 K117 är ett sommardäck med däckmärkningen 225/50-R17.
EcoContact 6 SSR är ett sommardäck med däckmärkningen 225/50-R17.
Cinturato P7 (P7C2) är ett sommardäck med däckmärkningen 225/50-R17.
Sommardäck från med modellnamnet Advan Sport (V103S) ZPS och däckbeteckningen 225/50-R17.