Däckbeteckningen för detta sommardäck från är 225/40-R18. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Potenza S001 RFT.
Potenza S001 RFT är ett sommardäck med diametern 18". Detta sommardäck har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 90 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Potenza S001 RFT har innebär hastigheter upp till 300 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Potenza S001 RFT. Mer information om passande 18"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 609 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza S001 RFT |
| Däckbeteckning | 225/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 90 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
| EAN | 3286340754217 |
Potenza S001 RFT är ett sommardäck med däckmärkningen 225/40-R18.
Ett sommardäck från . Potenza S001 RFT har däckbeteckningen 245/35-R18.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Potenza S001 RFT. Däcket har däckbeteckningen 255/35-R19.
Sommardäcket Potenza S001 RFT från med däckbeteckningen 225/40-R19.