har valt att kalla detta offroaddäck med däckbeteckningen 215/70-R16 för Presto. Detta -däck är av modellen Presto.
Presto är ett offroaddäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Presto har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 70% av däckets bredd, det vill säga cirka 151 mm. Detta är ett offroaddäck som får användas för hastigheter upp till 210 km/h (hastighetsindex H).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Presto då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 189 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Presto |
| Däckbeteckning | 215/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 4038526409287 |
Detta sommardäck från , kallat Presto HP 2, har däckbeteckningen 215/55-R16.
Sommardäcket Presto HP 2 från med däckbeteckningen 215/65-R16.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/60-R16.
Offroaddäck med däckbeteckningen 215/70-R16 och modellnamnet Hakka Blue 3.