Primacy 3 är ett sommardäck som passar bilar med däckbeteckningen 215/60-R17. Sommardäcket Primacy 3 är ett sommardäck i utbudet av däck från .
Primacy 3 passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 129 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på H är Primacy 3 ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 17"-fälgar för Primacy 3. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 907 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Primacy 3 |
| Däckbeteckning | 215/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
| EAN | 3528708110236 |
Sommardäck med däckbeteckningen 215/60-R17 och modellnamnet E Primacy.
Detta sommardäck från , kallat Primacy 4+, har däckbeteckningen 215/60-R17.
Detta sommardäck från , kallat Primacy 4, har däckbeteckningen 215/60-R17.
Primacy 5 är ett sommardäck med däckmärkningen 215/60-R17.