Turanza T005A är ett däck från som har däckbeteckningen 215/55-R18. har valt att kalla denna modell av sommardäck för Turanza T005A.
Turanza T005A är ett sommardäck med diametern 18". Turanza T005A har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 118 mm. Hastighetsindex H som Turanza T005A har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 18"-fälgar för Turanza T005A. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 669 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Turanza T005A |
| Däckbeteckning | 215/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 3286341935813 |
Sommardäcket Turanza T005A har en däckbeteckning som är 215/45-R18. Däcket kommer från .
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/65-R16.
Sommardäck från med modellnamnet Turanza T005A och däckbeteckningen 225/55-R17.
Turanza T005A RFT - Ett offroaddäck med däckmärkningen 225/50-R18.