Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 215/50-R17. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Sportnex AS-2+.
Sportnex AS-2+ är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 108 mm. Profilen motsvarar 50% av däckets bredd. Sportnex AS-2+ har hastighetsindex Y, vilket innebär att Sportnex AS-2+ är ett sommardäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Sportnex AS-2+ då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 471 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sportnex AS-2+ |
| Däckbeteckning | 215/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 108 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
| EAN | 4717622056754 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/50-R17.
Ett sommardäck från . Sportnex AS-3 har däckbeteckningen 215/50-R17.
Potenza Sport Evo är ett sommardäck med däckmärkningen 215/50-R17.
Sommardäcket Sport har en däckbeteckning som är 215/50-R17. Däcket kommer från .