Sommardäcket Summer är ett sommardäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 205/50-R17. har valt att kalla denna modell av sommardäck för Summer.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Detta sommardäck har en bredd på 205 mm och en profil på cirka 103 mm, vilket motsvarar 50% av däckets bredd. Hastighetsindex W som Summer har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 270 km/h.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Summer? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 220 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Summer |
| Däckbeteckning | 205/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 103 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 93 |
| EAN | 4038526514004 |
Sommardäcket EfficientGrip Performance 2 från med däckbeteckningen 205/50-R17.
Sommardäck med däckbeteckningen 205/50-R17 och modellnamnet Ventus Prime 4 K135.
Detta sommardäck från , kallat Advantage 2, har däckbeteckningen 205/50-R17.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Ventus Prime 4 K135. Däcket har däckbeteckningen 205/50-R17.